FAQ Ameryka Południowa

Czyli najczęściej zadawane pytania odnośnie transportu pojazdów do Ameryki Południowej.

Oddajesz w Polsce pojazd i wymagane przez nas dokumenty, i odbierasz go w Chile gotowego do drogi. Naszą rzeczą jest przygotowanie go do transportu oraz wszelkie procedury celne w Unii Europejskiej i w Chile.

Nasza cena obejmuje kompleksową usługę i jest w nią wliczone wszystko: pakowanie, transport, opłaty portowe, magazynowanie etc. Pakowanie odbędzie się w Łowiczu. Motocykle będą pakowane w specjalne metalowe klatki, każda ma szerokość metra, więc wejdzie do niej każdy motocykl turystyczny. Pojazdy są transportowane kontenerem morskim. Kontener jest zaplombowany i nikt postronny nie może go otworzyć aż dotrze do miasta docelowego.

Odbiór sprzętów w Chile w Valparaiso, motocykle będą w składzie celnym niedaleko Valparaiso. Adres:

Tupungato 2821
Parque Industrial Curauma
Tel.: 32-2997000
Fax: 32-2997001 – 32-2997002
www.sitrans.cl

Wcześniej jednak musimy spotkać się w Urzędzie Celnym, by podpisać dokumenty. Po przylocie do Santiago musicie przyjechać do Valparaiso (lub do Iquique, jeśli tam odbieracie sprzęt). Do Valparaiso kursują autobusy Tur-Bus, taksówka powinna kosztować ok 70 tys peso (ok. 110 USD). Samoloty z Europy zwykle lądują rano i w Valparaiso będziecie najwcześniej w południe. Raczej nie uda się tego dnia odebrać motocykli. Zwykle umawiamy się na kolejny dzień. Kupując bilety zwróćcie proszę uwagę, że w soboty i niedziele zarówno urząd celny jak i magazyn są zamknięte. W magazynie po inspekcji celników otrzymacie TITV (dokument potwierdzający, że motocykl legalnie wjechał do Chile) i możecie jechać dokąd chcecie. Wcześniej warto postarać się oczywiście o ubezpieczenie. Najłatwiej załatwić to online na stronie www.hdi.cl ale wymaga to odrobiny znajomości hiszpańskiego. Przy powrocie procedura jest analogiczna, zostawiacie motocykl w tym samym miejscu, ale musicie o tym uprzedzić naszego agenta w Valparaiso. Zostawiacie u niego ów dokument celny, który otrzymaliście na ostatnim wjeździe do Chile.

Polski konsulat

Chile

Grażyna Kłosiewicz – Konsul RP
Telefon: + 56 22 824 5011
e-mail: santiago.consulado@msz.gov.pl
Kontakt w nagłych wypadkach: +56 9 9139 0087

Argentyna

Adres: c. Alejandro Maria de Aguado 2870 (barrio Palermo Chico), (1425) Buenos Aires, Argentyna

Telefony: (0054-11) 4808-1700 (centrala Ambasady), wew. 710 oraz 711, Fax: (0054-11) 4808-1701

Telefon dyżurny (po godzinach pracy): (0054-11) 4808-1700 (centrala Ambasady) opcja językowa 1 (język polski), opcja 1 (wypadki nagłe, aresztowania, kradzieże dokumentów). Z konsulem dyżurnym można również skontaktować się mailowo: buenosaires.wk.dyzurny@msz.gov.pl

Boliwia

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w La Paz
konsul honorowy: Esther Caroly Salzmann Donig (język konsula hiszpański, angielski, francuski, niemiecki)

Boliwia, La Paz, Calle Capitan Ravelo #267, Piso 2 . Of. 2B,
Tel.: (00-591-2) 291 1754 Tel.: (00-591-2) 291 1751 Tel. dyżurny: (00-591) 76707000
esthersalzmann@yahoo.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Santa Cruz
Konsul honorowy: Roberto Saavedra Brychcy (język konsula hiszpański, angielski, portugalski)
Boliwia, Santa Cruz, Edificio Banco Nacional de Bolivia, René Moreno 258 – Piso 3,
Tel.: (00-591-3) 3662872 Tel. dyżurny: (00-591) 72150091
saavedrab@gmail.com

W razie problemów obywatele polscy mogą się zwrócić do każdej ambasady państwa z grupy Schengen.

Jakie rzeczy możecie przewieźć oprócz pojazdu?

Większość związanych z podróżą motocyklem: namioty, sprzęt biwakowy (oprócz butli z gazem), narzędzia i ciuchy motocyklowe. Reszta musi polecieć z Wami samolotem. Możecie zabrać apteczkę, ale to jest apteczka ratunkowa. Wszelkie leki musicie zabrać ze sobą do samolotu. W oddzielnym dokumencie otrzymacie od nas do wypełnienia specjalną listę dotyczącą rzeczy, które będziecie zabierać ze sobą.

Wizy, bilety, prawa jazdy, szczepienia etc.

Obywatele UE nie potrzebują wiz do żadnego z krajów Ameryki Południowej. Nie są też wymagane karnety celne etc. Również nie ma obowiązkowych szczepień. Honorowane są nasze prawa jazdy, ale teoretycznie powinniście posiadać również międzynarodowe prawo jazdy.

Jakie hotele w Valparaiso?

Nie będziemy pośredniczyć w bookowaniu Wam hoteli w Valparaiso. Każdy ma inny budżet i inne preferencje. Rozsądnym wyborem jest Ibis, który dysponuje parkingiem, co w Valparaiso nie jest powszechne.

Jakie kupić bilety lotnicze?

Do Chile lata się najczęściej przez Rzym, Paryż, Amsterdam, Londyn i Madryt . Najtaniej z reguły wychodzą bilety kupowane w AlItalia. Bardzo dobra cena do Santiago to ok. 2400 zł, normalna to 3400 zł. Powyżej 4200 zł to już drogo…

Jakie zabrać pieniądze?

Dolary USA i Euro. Chile to cywilizowany kraj, w Argentynie zawsze będziecie mieli problemy z wymianą i warto rozważyć zaopatrzenie się w peso argentyńskie jeszcze w Chile.

Telefony i Internet?

Działają dobrze i prawie wszędzie w Chile, w Argentynie jest nieco gorzej z zasięgiem, ale wszędzie wzdłuż dróg telefony i internet działają. Warto wziąć ze sobą drugi telefon lub mieć telefon dwusimowy i włożyć kartę SIM lokalnego operatora. O konfigurację warto poprosić osobę sprzedającą. Sami sobie z nią raczej nie poradzicie. Jest kilka firm i każda ma gdzieś lepszy,a gdzieś gorszy zasięg. My używamy WOM, niezłe doświadczenia mamy też z Movistar i Claro. Internet jest dość dobry z tych kart. W Argentynie łatwo kupić kartę SIM, ale chyba nie ma to sensu. Wszędzie gdzie się zatrzymacie będzie wifi, a procedura rejestracji karty SIM jest kłopotliwa.

Mapy, gps i tracki?

Z map papierowych polecamy te, które dostępne są na sieci stacji benzynowych COPEC. Jeśli chodzi o GPS to wystarcza darmowy OSM na Garmina. Poza tym możecie się posiłkować trackami z Wikiloc. Całkiem tego tam dużo… Bardzo dobrze sprawdza się aplikacja maps.me Jeśli chodzi o Argentynę i północną część Chile to dobra będzie mapa na Garmina ściągnieta z serwisu viajerosmapas.com. Dobra, ułatwiająca życie jest aplikacja Ioverlander.

Jak zaplanować trasę?

Jeśli chcecie podróżować indywidualnie to weźcie pod uwagę, że sam cała Europa mieści się w Brazylii, Argentyna jest 8 razy większa niż Niemcy, a Chile jest najdłuższym Państwem na świecie. Z Ariki do Punta Arenas jest tyle samo co z Portugalii na Ural. Andy są wysokie i drogi wymagające, nawet 350 kilometrów może być będzie wyzwaniem. Wyjątkiem są drogi Ruta 5 w Chile i Ruta 40 w Argentynie. Po nich możecie zaplanować całkiem długie przeloty. W Chile policja jest dość rygorystyczna, ale na tych drogach nietrudno zachować średnią prędkość rzędu 100 km/h. Część przełęczy między Chile a Argentyną jest szutrowa, najłatwiejsze przejścia (asfalt) to Paso Jama, Paso San Francisco, Paso Libertadores i Paso Pehuenche. Na południu Chile Chico.

Karty, pieniądze, paliwo i inne sprawy

Kartami płatniczymi zapłacicie nieomal wszędzie w Chile i w większości miejsc w Argentynie. Bankomaty: w Chile łatwo, a w Argentynie niestety wysokie prowizje są pobierane – nawet do 10 proc wypłacanej kwoty. W Boliwii z bankomatami słabo, ale działają. Paliwo polecamy tankować na stacjach COPEC lub Petrobras w Chile oraz na YPF w Argentynie. W Boliwi cena dla cudzoziemców jest inna niż dla lokalesów. Czasem można się w tej sprawie porozumieć z obsługą stacji. A czasem nie…

Bezpieczeństwo, biwakowanie etc.

Generalnie jest bezpiecznie, wyjątkiem bywają miasta gdzie dochodzi do kradzieży – nie polecamy kłaść telefonu na kawiarnianym stoliku. Biwaki bezpieczne, choć paradoksalnie niełatwo je znaleźć nawet w tak dużym kraju. Płoty będą Wam towarzyszyły wzdłuż dróg setkami kilometrów. Nie ma natomiast problemu ze znalezieniem zorganizowanego kempingu.

Ubezpieczenie

Polecamy się ubezpieczyć od kosztów leczenia, na niedużą kwotę, bo Ameryka Południowa racze nie jest najlepszym miejsce do leczenia. Najważniejsze, by ubezpieczenie nie miało jakichś wyłączeń na jazdę motocyklem i zapewniało transport do kraju w razie wypadku.

Ważne telefony

  • Kod Chile +56
  • Pogotowie 131
  • Policja 133
  • Straż Pożarna 132
  • Kod Argentyny +54
  • Telefon alarmowy 911 lub 101
  • Policja Turystyczna:
    w Buenos Aires +54(11)43565748, 0800-999-5000, ul. Corrientes 436
  • w Mendozie: +54(261)4132135, +54(261)6444324, ul. San Martin 1143