FAQ Azja Centralna

Czyli najczęściej zadawane pytania odnośnie transportu pojazdów do Azji Centralnej.

Oddajesz w Polsce pojazd i wymagane przez nas dokumenty, i odbierasz go w środku Azji gotowego do drogi. Naszą rzeczą jest przygotowanie go do transportu oraz wszelkie procedury celne w Unii Europejskiej i Kirgistanie. Nasza cena obejmuje kompleksową usługę i jest w nią wliczone wszystko: pakowanie, transport, opłaty portowe, magazynowanie etc.

Pakowanie odbędzie się w Ciechanowie. Odbiór sprzętów w Kirgistanie w stolicy w Biszkeku, naszą bazą jest hotel Salut przy ul. Gogola 1. Przy powrocie wszystko się odbywa analogicznie w tych samych miejscach. Motocykle będą pakowane w specjalne metalowe klatki, każda ma szerokość metra, więc wejdzie do niej każdy motocykl turystyczny. Pojazdy są transportowane w naczepie ciężarówki. Naczepa jest zaplombowana i nikt postronny nie może jej otworzyć aż dotrze do miasta docelowego.

Polski konsulat

Polskiej Ambasady nie ma w Kirgistanie. W razie wypadku, konieczności etc. proszę się kontaktować z konsulatem w Ałmaty


Konsulat Generalny RP w Ałmaty
ul. Dżarkencka 9-11 / róg ul. Iskanderowa 13 050059, Ałmaty
Tel. +7 727 258 16 17

Lub z Konsulatem Honorowym w Biszkeku:

Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Biszkeku
Polish Honorary Consulate in Bishkek, Kyrgyzstan – Gogola 28A – 720021, Bishkek – Kyrgyzstan

Numer telefonu:

(+996) (312) 88-20-64 & (+996) (312) 97-95-65


W razie problemów obywatele polscy mogą się zwrócić do każdej ambasady państwa z grupy Schengen.

Jakie rzeczy możecie przewieźć oprócz pojazdu?

Większość związanych z podróżą motocyklem: namioty, sprzęt biwakowy (oprócz butli z gazem), narzędzia i ciuchy motocyklowe. Reszta musi polecieć z Wami samolotem. W oddzielnym dokumencie otrzymacie od nas do wypełnienia specjalną listę dotyczącą rzeczy, które będziecie zabierać ze sobą.

Wizy, bilety, prawa jazdy, szczepienia etc.

Obywateli Polski nie potrzebują wiz do Kirgistanu. Nie są wymagane karnety celne etc. Również nie ma obowiązkowych szczepień. Honorowane są nasze prawa jazdy, ale teoretycznie powinniście posiadać również międzynarodowe prawo jazdy.

Potrzebujemy natomiast wizy do Tadżykistanu. Na szczęście załatwia się to elektronicznie: https://www.evisa.tj/index.evisa.html

Od roku 2017 również Kazachstan możecie odwiedzić bez wizy. Potrzebna Wam będzie jednak wiza uzbecka jeśli będziecie chcieli zwiedzić Samarkandę lub Bucharę.

Jakie hotele w Biszkeku?

Nie będziemy pośredniczyć w bookowaniu Wam hoteli w Biszkeku. Każdy ma inny budżet i inne preferencje. Polecamy jednak „nasz” hotel w Biszkeku przy ulicy Gogola 1. To miejsce, w którym będą czekały Wasze motocykle. Koszt od 25-35 USD za noc ze śniadaniem.

Jakie kupić bilety lotnicze?

Do Biszkeku lata się najczęściej przez Istambuł, Dubaj lub Abu Dhabi. Najtaniej wychodzą bilety kupowane w Pegasusie. Niestety Pegasus nie lata z Polski, lata z Berlina, Pragi, Wiednia… Aeroflot i Turkish lata z Warszawy. Bardzo dobra cena do Biszkeku to około 2000 zł, normalna to 2500 zł. Powyżej 3500 zł to już drogo… Alternatywą jest Ałmaty dokąd możecie dolecieć już za 2000 zł. Taksówka stamtąd do Biszkeku kosztuje 70-80 USD.

Jakie zabrać pieniądze?

Zdecydowanie dolary USA wydrukowane po roku 2000. Bierzcie tylko nominały 50 i 100 USD. Mniejsze będą przyjmowane niechętnie i po gorszym kursie. Banknoty nie mogą mieć przerwań, skreśleń, pieczątek etc… Karty będą działały tylko w kilku miejscach ( w Biszkeku, Osz, Khorogu).

Telefony i Internet?

Przy wyjściu z lotniska będą dziewczyny, które turystom wręczają karty SIM jednej z firm tele. Weźcie je ze sobą (karty, a nie dziewczyny).

Taką kartę możecie doładować w każdym sklepie albo przy pomocy automatu, albo gotówką u pani sprzedającej… Jest kilka firm i każda ma gdzieś lepszy,a gdzieś gorszy zasięg. My używamy O, niezłe doświadczenia mamy też z Megacomem. Internet jest dość dobry z tych kart.

Taxi z lotniska do miasta?

Taksówka z lotniska do miasta kosztuje 10 USD (lub równowartość). Podróż trwa ok 30 minut. Możecie poprosić taksiarza, by zatrzymał się przy kantorze, by wymienić kasę – są w mieście kantory całodobowe.

Mapy, gps i tracki?

Z map papierowych polecamy pozycje Freytag & Berndt, niezłe są też te firmowane przez Gizi Map, gorsze ITMB. Jeśli chodzi o GPS to wystarcza darmowym OSM na Garmina. Poza tym możecie się posiłkować trackami z Wikiloc. Całkiem tego tam dużo… Bardzo dobrze sprawdza się aplikacja maps.me.

Jak zaplanować trasę?

Jeśli chcecie podróżować indywidualnie to weźcie pod uwagę, że sam Kirgistan jest wielkości 2/3 Polski. A jeśli by go położyć na stole i wyprasować to będzie na pewno większy. Wszędzie są góry i drogi są wymagające, nawet 250 kilometrów może być będzie wyzwaniem. Wyjątkiem jest droga M41 na odcinku od Sary Tasz do Biszkeku – na niej możecie zaplanować całkiem długie przeloty. Również droga z Biszkeku do Narynia i dalej do Chin jest bez zarzutu. Część przełęczy jest zamknięta nawet do połowy lipca ze względu na śnieg. Wszystkie główne drogi są przejezdne.

Karty, pieniądze, paliwo i inne sprawy

Kartami płatniczymi raczej nigdzie nie zapłacicie, co najwyżej możecie skorzystać z bankomatu. Uda się nimi zapłacić za paliwo na renomowanych stacjach.

Paliwo polecamy tankować na stacjach Gazpromu ( z niebieskim logo). Również Partnernieft ma to samo paliwo. Jest trochę drożej, ale miejscowi grzecznie stoją w kolejce. Tańsze stacje są z reguły puste. Paliwo tańsze niż w PL. Około 0,8 USD za litr.

Bezpieczeństwo, biwakowanie etc.

Generalnie jest bezpiecznie, wyjątkiem bywa Biszkek gdzie mogą Was spotkać fałszywi milicjanci, którzy machną legitymacją przed nosem i będą chcieli zrobić Wam rewizję, przeszukanie portfela pod kątem narkotyków czy co tam jeszcze. Nie dajcie się nabrać, po prostu ich olewajcie lub wręcz zróbcie im zdjęcie telefonem albo wyciągnijcie telefon i powiedzcie że dzwonicie do ambasady…Pomaga. Czasem będą Was zatrzymywali milicjanci, są nieszkodliwi. Albo zapłacicie max 10 USD za grubsze przewinienie. Więcej to już zdzierstwo – nie płaćcie. Jazda po alkoholu to już problem. Odradzamy i nie wdajemy się w szczegóły.

Ubezpieczenie

Polecamy się ubezpieczyć od kosztów leczenia, na niedużą kwotę, bo Azja Centralna to tanie kraje. Najważniejsze, by ubezpieczenie nie miało jakichś wyłączeń na jazdę motocyklem i zapewniało transport do kraju w razie wypadku.

Ważne telefony

  • Kod Kirgistanu: +996
  • Pogotowie: 103
  • Policja: 102
  • Straż Pożarna: 101
  • Pogotowie górskie: 161
  • Hotel Salut: +996 553 807 172